Jak chladit pěstební stan, když se přehřívá?

Letní měsíce bývají pro pěstování mnohdy pohromou. Venkovní vysoké teploty se totiž dokáží v uzavřeném prostoru ještě znásobit. Řada pěstitelů si proto v těch nejteplejších týdnech udělá vynucenou přestávku.

Ale naštěstí to není třeba. Stačí se jen seznámit s nejvhodnějšími způsoby chlazení a být připraven v předstihu, než vůbec letní parna zaklepou na vaše dveře. Velmi dobrou volbou je například klimatizace, ale nemusí jít o jediné dostupné řešení.

Zdroj foto: elements.envato.com

  1. Klimatizace je levná, má však i svoje proti

Když nahlédnete do konkrétní sekce v e-shopu, překvapí vás, že nabízené klimatizace nejsou vůbec drahé. Nicméně myslete na to, že ke svému provozu budou potřebovat elektrickou energii, takže vám roční vyúčtování poporoste o každou hodinu, kdy bude toto zařízení v provozu. A tématem k debatě by určitě byla i jejich šetrnost k životnímu prostředí.

Ventilátor Prima Klima PK125 L, 420m3/h

Myslete rovněž na to, že nejlépe fungují pouze v případě, kdy ve vašem pěstebním stanu nedochází k nechtěnému větrání (případně máte vyřešené větrání přerušované). V opačném případě to bude jako v klimatizovaném autobuse. Pokud zastavuje u každého patníku, stejně budete uvnitř „umírat vedrem“.

  1. Přerušované větrání? Ideální příležitost pro aplikaci CO2

Rozhodli jste se, že u vás má klimatizace přece jenom smysl? Pak by nemělo zůstat jen u ní, jinak byste rostlinám rázem odepřeli důležitou součást jejich životního cyklu – CO2. Má to celou řadu výhod, ovšem pro nás je důležitá zejména jedna:

  • Rostliny, dobře zásobené CO2, jsou tolerantnější k vyšším teplotám. Stupnice teploměru tak může klidně atakovat 30 °C, což sníží nutné použití samotné klimatizace na minimum.

Airbomz CO2 Dispenser se senzorem + tlaková CO2

 

A jak poznat, zda jsou ve vaší pěstírně všechny hodnoty nastaveny optimálně? Překročí-li hladina CO2 1600 ppm, pak se může teplota okolí ve dne (resp. během fáze svícení) pohybovat i lehce nad 30 °C. V noci je naopak vhodné ji snížit na cca 20°.

Náš tip: Souběžné použití klimatizačního systému a systému pro produkci CO2 může být zejména u menších pěstíren problematické. Musíte přihlédnout  k dostatečné kapacitě pojistkové skříně, jež se běžně pohybuje okolo 3600 wattů. Pokud ji překročíte, hrozí vám požár.

  1. Chlazení za pomoci dobře nastavené ventilace

Klimatizace ovšem není jedinou možnou volbou. Vyplatí se také zamyslet se nad pořízením vhodné ventilace. V ideálním případě se naučte používat dva okruhy – letní a zimní. Zatímco ten letní bude nasávat chladnější vzduch například od zastíněné stěny domu, stinného koutu na dvorku nebo dokonce ze sklepa, zimní se naopak zaměří na zdroje tepla (např. standardně vytápěnou místnost).

Ventilátor RUCK ETALINE/MAX-Fan, 4960

Neobejdete se samozřejmě bez ovládání skrz vhodnou klimatizační jednotku. A myslete také na to, že ve vašem pěstebním stanu či místnosti by měl být stále lehký podtlak. To zajistí alespoň minimální pasivní proudění vzduchu, které nebude na ventilační jednotce nijak závislé. Zabrání to mimo jiné přetlaku, díky němuž by se vzduch naopak v pěstebním prostoru hromadil a nedocházelo by k jeho žádoucí výměně.

  1. Identifikujte hlavní zdroje tepla a odstraňte je

Všeobecně platí, že problémům je lepší přecházet. A u chlazení pěstebního stanu ve chvíli, kdy se přehřívá, je to zrovna tak. Stále ještě používáte sodíkové výbojky nebo speciální energeticky úsporné žárovky? Budete překvapeni, kolik tepla dokáží vyprodukovat

Dnes jsou již možnosti mnohem větší a v jejich čele stojí zcela jistě LED diody se světelným spektrem speciálně uzpůsobeným pro rostliny. Nedochází tak k prakticky žádné produkci odpadního tepla, které by pěstební stan přehřívalo.

LED osvětlení s klipsem a časovačem 20W

 

Náš tip: Vsadit můžete i na elektronické předřadníky, které dokáží snížit výkon lamp HPS a tím snížit i množství produkovaného tepla. Jde o lepší řešení, než ve velmi teplých dnech část osvětlení vypnout nebo dokonce na čas přestat svítit úplně. Použitím LED světelných zdrojů se však těmto problémů na 100 % vyhnete.

Gavita PRO 6/750 Complete Fixture DE Flex E

  1. Další tipy pro snížení teploty v pěstebním stanu

Víte, že vaše osvětlení není právě ideální, ale nechcete nebo nemůžete aktuálně přejít na tepelně šetrnější LED zdroje? Pak jednoduše rostlinám cyklus světla vyměňte. Sviťte během noci, která bývá chladnější a přes den zapínejte pouze klimatizaci nebo řízenou ventilaci, pokud to bude třeba.

Zvažte rovněž možnost přemístění pěstebního prostoru např. do sklepa, který jste pro celoroční pěstování vyhodnotili jako příliš chladný. Jednoduše po květnové nebo červnové sklizni na čas svou místnost zrušte a přesuňte do chladu. Jedna až dvě sklizně tak proběhnou bez problémů zde a na zimu zase svůj pěstební prostor přesunete na původní místo.

  1. Pěstební prostor nenechávejte přehrát ani na pár dní

Správná teplota je pro optimální růst rostlin důležitá. A není pravdou, že krátkodobé, byť velmi intenzivní, výkyvy nevadí. Příliš vysoká (ale i nízká) teplota je pro rostliny stresovým faktorem. Pokud se teplota v pěstírně zvýší nad 28 °C (při použití CO2 nad 30 °C), začíná se růstový cyklus zpomalovat a posunutí stupnice o další 4-5 °C pak definitivně celý růst zastavuje.

Digitální Thermo-Hygro metr se sondou

 

A nebezpečné je i stoupání teploty v půdě. Od výše zmíněné hranice přestávají kořeny efektivně vstřebávat živiny. A později je jen velmi těžké předchozí optimálně nastavený cyklus bez jakýchkoliv ztrát opět rozběhnout. Lepší je tedy celému problému předcházet.

Náš tip: Ruku v ruce se správnou teplotou by měla jít i optimálně nastavená vlhkost. Odvíjí se od fáze vývoje konkrétní rostliny a mnoha dalších faktorů. Přečtete si tom více v článku Vlhkost při pěstování - jak ji regulovat?

Zvlhčovač Ventilution MAXI M9