Jak pracují aeroponické systémy?

Aeroponie je pokročilá metoda pěstování rostlin, která využívá pro přísun živin vzduch a vodu. Jedná se o pěstování, při kterém jsou kořeny rostlin zavěšené volně ve vzduchu a jsou neustále postřikovány aerosolem živného roztoku. Aeroponické systémy vytvářejí ideální prostředí pro tvorbu kořenů, což je základ pro rychlý a zdravý růst rostlin. Metoda se dá využívat po dobu celého cyklu vývoje a vynikajících výsledků dosáhnete i při množení klonů. Jedná se o ještě rychlejší metodu než je pěstování hydroponické.

Výhody aeroponického pěstování:

 • rychlejší růst rostlin,
 • masivnější sklizeň,
 • snížené riziko napadení škůdci,
 • jistota stálého pH v celém systému,
 • ideální prostředí pro kořeny,
 • rostlina absorbuje pouze tolik živin, kolik zrovna potřebuje,
 • zkrácení vegetativní fáze - větší počet sklizní,
 • aeroponie je vhodná k zakořenění klonů,
 • rostliny nejsou vystavovány šoku během přesazování,
 • vzniká minimum odpadu,
 • aeroponické systémy jsou snadné na ovládání i údržbu.

Nevýhody aeroponického pěstování:

 • náročnější metoda vhodná pro zkušenější pěstitele,
 • aby neuhnívaly kořeny, je potřeba hlídat množství živného roztoku a okolní teplotu.

Nejdůležitějším předpokladem pro úspěšné aeroponické pěstování je stabilita genofondu rostlin.

Co aeroponický systém obsahuje

 • Nádrž na vodu,
 • tác s víkem a otvory pro rostliny,
 • tryskový systém,
 • pěstební košíky,
 • vodní čerpadlo.

Před prvním použitím systému a před každou novou výsadbou je vhodné systém nechat běžet po dobu 24 hodin jen s vodou a přídavkem peroxidu. Systém se tak pročistí a bude připraven pro pěstování.

Nádrž na vodu se naplní čerstvým živným roztokem, u kterého je nutno zachovat sterilitu po celou dobu, kdy je systém aktivní. Pro udržení čistého prostředí a okysličení se do roztoku přidává peroxid vodíku (0,5 ml na 1 l vody). Ideální teplota živného roztoku je okolo 20° C.

Kyslík

Množství kyslíku v půdě je důležitým faktorem, zajišťujícím zdárný vývoj rostliny. K zásobení kořenů kyslíkem dochází vertikálním prouděním vody, kdy dochází k vytlačování kyslíku z póru vodou a následně k jeho opětovnému nasávání. Dodávání kyslíku navíc přispívá k procesu fotosyntézy, tím se tvoří rostliny s většími listy, silnějšími stonky a kratšími internodii. Naopak při nedostatku kyslíku je omezován růst kořenů a celé rostliny.

Udržení EC a pH hodnoty

Největší výzvou aeroponie je udržení správné hodnoty elektrické vodivosti (EC) a hodnoty pH živného roztoku. Pokud jsou obě hodnoty mimo optimální rozsah, může dojít k fatálnímu poškození rostlin.

Typy aeroponických systémů

Aeroponie využívá třech základních systémů:

Aeroponické propagátory

Aeroponické propagátory jsou vyrobeny přímo pro klony a lze díky nim dosáhnout mnohem větší úspěšnosti. Nepoužívá se v nich pěstební médium a prostředí je v nich je neustále sterilní. Klony se vkládají do žlabu za pomoci klonovacích pouzder. Stonky klonů jsou zavěšeny pod žlabem uvnitř komory, kde jsou v neustálém kontaktu s oparem z živného roztoku. Neustálý přísun živin a absence pěstebního média umožňují velmi rychlý růst kořenů. Klony, které takto vyrostou mají silnější a pevnější kořeny a jsou odolnější vůči šoku z přesazení.

Oběhová nízkotlaká aeroponie

Tyto systémy jsou cenově dostupnější a nenáročné na údržbu. Využívají čerpadlo s nízkým tlakem, nepřetržitě dodávají živný roztok v podobě vodní tříště. Klony či rostliny jsou umístěny do děrovaného kelímku, který je zavěšen do komory pro rozprašování živin. Kořeny visí ve vzduchu, rostou směrem do komory a jsou v neustálém kontaktu s živným roztokem. Nevyužitý roztok odtéká zpět do nádrže.

Vysokotlaká aeroponie

U vysokotlakých aeroponických systémů jsou voda a živiny dodávány ke kořenům rostlin za využití vysokotlakého čerpadla. Využívají se obvykle ke komerčním účelům, dá se díky nim dosáhnout velmi hodnotných sklizní. Pro domácí použití jsou náročná na údržbu a pořizovací cena je vysoká.

3 rady k úspěchu

Používejte prostředky proti zanesení

U nízkotlakých i vysokotlakých systémů hrozí ucpání trysek. Přidání prostředku proti zanesení zajistí volné proudění.

Nechte čerpadlo běžet 24/7

Kořeny rostlin v aeroponických systémech potřebují neustálý přístup k vodě, živinám i kyslíku. Vypnutí čerpadla by mohlo kořeny poškodit.

Rozvíjejte kořeny podle toho, do jakého substrátu budou přesazeny

Vztahuje se hlavně aeroponickým propagátorům.

Rostliny, které budou přesazené do půdního substrátu nebo kokosu, vyjměte z propagátoru při délce kořenů 5 až 7 cm. Poté je nechtě několik dní růst v menších květináčích a pak teprve přesazujte do větších.

Rostliny, které budou přesazené do aeroponického systému, vyjměte z propagátoru při délce kořenů 5 až 7 cm a rovnou je umístěte do nového systému.
Při přesazování do hydroponického systému nechte narůst kořeny do délky přibližně 13 cm. Poté klon vložte mezi dvě poloviny propagační kostky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení