10 Jednoduchých kroků - Indoor pěstování

Pěstování technického konopí v 10 krocích

Důležité upoornění: Tento článek slouží pouze k pěstování technického konopí (0%THC) a pro výzkumné účely. Pěsto!ování konopí za účelem sušiny, je v České Republice zakázáno!

 

Sklízejte za pomoci těchto 10 kroků!

- Jste připraveni začít pěstovat?

- Pěstování konopí se může zdát komplikované, ale nebojte, často je to způsobeno jen tím, že se velice obtížně shání informace. Mnoho lidí si tak často pěstování nechtěně ztíží.

- Tento návod na pěstování konopí vám ukáže ty nejlepší způsoby pěstování a jak se během růstu o rostlinu správně starat

Objevte váš styl pěstování hodící se k:

 • Velikosti vašich prostorů
 • Vašemu rozpočtu
 • Vašim očekáváním co se objemu sklizně týče

 

- Pěstování konopí je ve své podstatě velice jednoduché a každý, kdo během dne najde pár minut navíc, může pěstovat velice kvalitní konopí z pohodlí domova.

 

Moje historie s pěstováním konopí

- Jakožto dlouholetý uživatel lekařské marihuany, jsem začal s pěstováním konopí v roce 2004, kdy jsem začal ve své skříni pod CFL zářivkami pěstoval své první rostliny, celkem mě to vyšlo na 8000kč. Nyní už používám lepší náčiní, ale konopí jsem dokázal několik let pěstovat i s opravdu velice omezeným rozpočtem.

- Naučil jsem se, že pokud pěstování budu věnovat nějaký ten čas, získám stabilní přísun konopí, které vyjde levněji, než to kupované.

- Jedna z mých prvních „zahrad“ – celkem mě vyšla na 8000kč

- Co potřebuje konopí k tomu, aby se rostlině dařilo?

- Každá rostlina k tomu, aby si vesele rostla, potřebuje:

 • Světlo – ať už to sluneční, či umělé, musíte se naučit, kolik světla rostlina potřebuje, aby byla sklizeň co nejobjemnější a nejkvalitnější
 • Růstové médium – zemina, ve které rostlina roste
 • Vzduch – dobře ventilované prostředí ve kterém je vzduch neustále obměňován je to nejlepší
 • Teplota – teplotu samozřejmě perfektně kontrolovat skoro nikdy nedokážeme. Takovým pravidlem je, že pokud je příliš horko vám, je pravděpodobně příliš horko i rostlině. Příliš nízké teploty mohou rostlinu zabít.
 • Výživa – můžete si zakoupit předpřipravené výživové balíčky, které přidáte do vody, kterou rostliny zaléváte. (U některých druhů pěstování jsou nutnost)
 • Voda – stejně jako jakákoliv jiná rostlina, potřebuje i konopí k přežití vodu. 

- Při pěstování konopí jak uvnitř, tak venku musíte zajistit, že bude prostředí ve kterém roste pro růst rostliny co nejoptimálnější.

 

Jak dlouho konopí roste?

Pokud teď zasadíte semínko, jak dlouho musíte čekat, než si budete moci vychutnat první výsledek vaší práce? Asi 8.5 týdne. (U některých druhů pouze 6 týdnů)

Rostliny, které se pěstují uvnitř často plodí rychleji, jelikož máte větší kontrolu nad prostředím okolo rostliny. Rychleji plodící rostliny ovšem často plodí méně, než ty, kterým růst nějakou dobu trvá. Některé druhy si mohou dávat vcelku načas a první sklizeň čekejte klidně i za 7 či více měsíců.

Průměrně pěstiteli zabere růst rostliny, sklízení a péče o sklizeň asi 4 měsíce.

 

Nedělejte ty 2 nejběžnější chyby při pěstování konopí!

 • Jednou z nejčastějších chyb je, že se rozhodnete nějakým způsobem razantně ovlivnit stav vaší rostliny nějakým nápadem, který jste zrovna dostali. Nejdříve si váš nápad vygooglete a zjistěte, zdali jej již někdo nezkusil, jelikož se klidně může stát, že vám rostlina seschne!
 • Další chybou je ta, že mají někteří tendence přeskakovat vcelku dost důležité kroky, jakými je například pochopení množství potřebného světla, nebo to, že pH kořene je velice důležité. Samozřejmě, že můžete mít štěstí a rostlina může růst i bez nutnosti sledování všeho, co je tu popsané, rozhodně doporučujeme dbát na dodržování všech kroků. Výsledkem bude konopí té nejvyšší kvality!

 

Krok 1: Vyberte si, kde bude rostlina růst (venku či uvnitř)

 • Uvnitř
 • Venku

Pěstování uvnitř

Vnitřní pěstování vám dává soukromí a možnost regulovat podmínky okolo vašich rostlin.

Vnitřní pěstování konopí je vcelku jednoduchým a levným způsobem pěstování konopí a na začátek vám stačí pouze několik květin.

Podívejte se na některé články o pěstování uvnitř a udělejte si obrázek o tom, jakou můžete očekávat sklizeň při vnitřním pěstování a jaké můžete uplatnit pomůcky.

Při pěstování ve vnitřních prostorech máte více kontroly než v případě, že byste konopí pěstovali venku. To znamená, že sklizeň z domácí rostliny bude kvalitnější a obecně daleko lepší, ale cenou za to bude vyšší míra odpovědnosti. Pokud pokojové rostlině nedodáte to co potřebuje, uschne.

Jaké prostory fungují nejlépe?

Konopí můžete pěstovat kdekoliv, kde je přístup k vodě a čerstvému vzduchu.

 • Volná místnost
 • Skříň
 • Garáž
 • Stan
 • Volná koupelna
 • Dokonce i uvnitř bedny na počítač! 

Při přemýšlení nad tím, kde uvnitř pěstovat, měli byste také brát v potaz problém s teplotou vaší pěstírny. Uvědomte si hlavně to, že jakmile zapnete lampy, teplota místnosti vzroste!

Mladé rostlinky rostou rychleji tehdy, kdy je teplota o něco vyšší a to mezi 20-30°C. Starší rostliny, které již kvetou by se měly držet okolo 18-26°C, díky čemuž budou mít tu nejlepší barvu, produkci trichomů a vůni. Díky faktu, že je teplota tak důležitá, nad ní musíte mít kontrolu. Při pěstování v interiéru si musíte dávat pozor na to, že lampy produkují vcelku velké množství tepla. Pokud máte malý prostor, který plánujete osvětlit velkým množstvím lamp, pak doporučujeme, abyste si do tohoto prostoru nainstalovali ještě klimatizaci či nějaký druh výfuku, který by vyfukoval teplý vzduch ven. Tímto způsobem můžete teplotu držet na správné úrovni. Pokud pěstujete jen několik málo rostlinek v boxu či stanu, pak stačí použít větrák. Některé stany dělají co se tepla týče problémy více než jiné. To nejlepší osvětlení pro vaše prostory vám pomůžeme vybrat ve druhém kroku.

Pěstování venku je levnější, jelikož si nemusíte kupovat lampy a tvořit optimální podmínky pro růst rostlin. Při pěstování venku si ovšem musíte dávat pozor na to, aby vám rostliny někdo neukradl, aby vám je nesnědla divoká zvěř a aby si na nich nepřiletěl pochutnat hmyz. Pokud bydlíte v tom správném prostředí a vyberete si tu správnou odrůdu, pak bude pěstování ve venkovním prostředí levnější, jelikož nebudete muset rostlinám dodávat vše potřebné. Většinu práce za vás odvede zemina, déšť a sluneční svit.

Samozřejmě je pravda, že při pěstování ve venkovním prostředí nedokážete správně kontrolovat všechny faktory důležité při růstu rostlin. Pokud je sucho, musíte rostliny zalévat a co se teploty týče, řiďte se radou – pokud je mi příliš teplo, pak je zřejmě příliš teplo i mé rostlině. Stejně jako lidé, i konopí dokáže pojít na přehřátí. Pokud moc prší, musíte své rostliny chránit před přespřílišnou hydratací.

Rostliny mohou dále pojít v případě, že jsou vystaveny mrazu a v případě, že podmínky pro růst zkrátka nejsou optimální. Pokud chcete rostliny chránit před okolními vlivy, postavte pro rostliny skleník.

 

 

Krok 2: Vyberte si lampu – které světlo je potřeba pro optimální růst konopí?

Existuje mnoho různých lamp a světel, určených k pěstování konopí, např:

 • Slunce
 • Fluorescenční žárovky (CFLs)
 • Dalších fluorescenčních žárovek(T5 / T8)
 • LED světel
 • Kovový halid (MH)
 • Vysokotlaký sodík

 

Slunce

Při pěstování na sluníčku se ujistěte, že je rostlina vystavována 8 a více hodinám slunečního svitu denně. To zajistí optimální růst.

Nejlepší je, pokud rostlina obdrží potřebnou dávku mezi desátou hodinou ranní a čtvrtou hodinou odpolední. Čím více světla, tím lépe. Konopí obecně potřebuje více světla než ostatní rostliny. Rostlina se moc nehodí pro pěstování za oknem, i když jsem viděl spoustu pěstitelů sázet rostlinky do květináčů ve sluncem zalitých oknech, aby je po nějakém čase přesunuly do pro rostinu optimálnějšího prostředí.

 

CFL žárovky

Začátečníci často začínají pěstovat za pomoci CFL žárovek, jelikož jsou levné a dostupné. Chybí jim ovšem síla pěstitelských žárovek I já jsem pěstoval za pomoci CFL žárovek

 

Další fluorescenční žárovky

Tyto žárovky jsou tradičně dělány pro rostliny, které vyžadují světlo o nižší intenzitě než je tomu v případě konopí. Doporučuji držet se High-Output T5 světel, jelikož jsou to ty nejintenzivněji svítící lampy na trhu v této skupině. I přes to ovšem doporučuji spíše změnu na silnější světlo v případě,  že neholdujete metodě plant training (snaha o co nejmenší rostlinu), při které musejí být světla co nejblíže rostlině. Zjistěte si o dalších fluorescenčních žárovkách více.

 

LED světla

 

LEDky jsou silnější než CFL žárovky a dalších fluorescenční žárovky, ale jsou také dražší. Nyní se LEDky berou jako ta nejdražší forma osvětlení na trhu. LED světla ovšem fungují při pěstování konopí skvěle. Dávejte si ovšem pozor na fejky a šmejdy a vždy kupujte LEDky od důvěryhodných prodejců

 

Každý model LED je odlišný a musí být držen v různé vzdálenosti od rostliny. Občas může být nalezení tohoto „standardu“ vcelku obtížné. To samozřejmě neplatí v případě, že najdete k pěstování konopí určený LED panel a budete se řídit návodem. Některé značky jsou užívány specificky pěstiteli konopí. Zjistěte si vše o LED lampách!

 

Kovové halogeny (MH) & Sodíkové lampy (HPS)

Také známé jako HID lampy. MH/HPS lampy (jako kombinace na obrázku výše) jsou zlatým standardem pěstitelů konopí. Jsou překvapivě levné a nesmírně silné. HID lampy fungují při pěstování konopí překvapivě dobře a výsledky lamp jsou opravdu nadprůměrné. Problém ale je, že výkonné lampy z této kategorie jsou při provozu opravdu žhavé a navíc budou tvořit vcelku velkou část vašeho účtu za elektřinu. Proto si vypočítejte, kolik světla budete pro optimální růst konopí potřebovat. Nechcete přece platit více, než musíte. I přes to se ovšem MH/HPS světla skvěle hodí pro pěstování v malých prostorách. Podívejte se na HPS lampu s 250W v 60x120x160 stanu! 

Zjistěte si více o HID lampách.

 

Tip: Připadá vám, že se nemůžete hnout z místa? Vyberte si typ pěstírny, který váš rozpočet dokáže zvládnout...

 • Ultra Small, Cheap & Stealthy: DIY Space Bucket
 Cena: ~ 
 • Easy First Grow: Coco Coir & CFL Grow Lights
 Cena: 
 • Go Pro with HIDs: MH/HPS Grow Lights
 Cena: ~
 • Mad Scientist: LED Grow Lights 
 Cena:

 

Krok 3: Vyberte si vaše růstové médium

Každé růstové médium, které použijete, potřebuje jiné množství péče a vody

Toto jsou ta nejčastější média:

 • Hlína – pěstujte v organické super hlíněa dopřejte si tu nejjednodušší pěstitelskou zkušenost, či začněte s populární směsí plagron mix (Plagron obsahuje dostatek živin pro vaši rostlinu na 2-3 týdny života rostliny)
 • Směs bez hlíny- substráty neobsahující hlínu např. kokos,perlit a pod.. atd. (všechny mixy bez hlíny jsou technicky hydroponické růstové směsi, jelikož neobsahují hlínu
 • Přímo ve vodě aneb Hydroponicé Systémi – nejrychlejší růst a největší sklizeň, hlavně v kombinaci s HID lampou – NTFL systémi
 • Méně časté formy hydrometody- někteří pěstují tak, že nechají kořínky rostliny ve vzdušné směsi s vodou či v akvárku (aquaponics) ale toto jsou méně časté způsoby pěstování konopí

Jaká zemina je nejlepší? Nejlepší je samozřejmě kompost z vlastní zahrádky, ale ten můžete samozřejmě nahradit kupovaným kompostem, který má opravdu skvělé výsledky co se chuti konečného produktu týče. Tato metoda vás ale bude stát buďto čas, nebo peníze.

Pro ty z nás, kteří preferují předpřipravené směsi doporučuji začít s populární směsí Plagron mix, jelikož sama o sobě obsahuje velké množství živin, které mladou rostlinu plně vyživují. Jedná se o na živiny bohatou, ovšem stále vzduchem zaplněnou zeminu.

 

Běžné mixy hodící se pro pěstování:

Kupte si pytel perlitu (k nalezení v sekci zahradních potřeb). Perlit pomůže zemině lépe odvádět vodu. Perlit vypadá jako malé bílé kamínky a měl by být smíchán s hlínou v poměru 70:30 ve prospěch hlíny. (některé mixy již zahrnují perlit)

Jaký typ květináče bych měl použít v případě, že používám hlínu nebo jiné médium bez hlíny?

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaké médium použít, možná byste měli začít směsí hlíny a perlitu. Jedná se o jednoduchou směs, která nevyžaduje takovou péči. Tak jsem také začal pěstovat (společně s CFL lampami). Pěstování za pomoci coco coir může být pro nováčky velice výhodné, jelikož je toto médium levné, drží vodu a neobjevují se u něj problémy, jako u hlíny (brouci, problémy s kořeny, atd.).

Slyšel jsem mnoho lidí argumentovat, že hydroponické pěstování konopí je špatné, jelikož je „příliš komplikované“. Zároveň jsem ale viděl pěstitele, kteří s touto metodou měli úspěšnost 100%. Pokud chcete pěstovat konopí hydroponicky, neztrácejte čas jinde a rovnou začněte s vámi preferovanou metodou. Pokud je toto opravdu váš koníček, nebudete mít problém nastudovat si, jak vše zařídit tak, aby i vaše první rostlina úspěšně plodila. 

Zjistěte si více o různých typech růstových médií zde

 

Krok 4: Vyberte si ty správné živiny

Pěstitelé v hlíně – pokud nepoužíváte super hlínu(obohacenou o kompost), budete potřebovat konopné živiny, vyrobené přímo pro vaše médium, díky kterým bude rostlina optimálně růst. Výživu budete muset přidávat i v případě, že jste začali pěstovat se směsí jakou je například plagron komplet, jelikož rostlina bude přitom, co bude kvést, potřebovat živiny.

Hydroponičtí pěstitelé a pěstitelé bez hlíny – pokud pěstujete v jiném médiu než v hlíně, budete potřebovat hnojiva vytvořenoé pro hydroponické pěstování. Některé živiny jsou ještě specifičtější a například Canna Coco bude fungovat nejlépe ve směsi s Coco Coir. Pro hydroponické pěstování doporučuji produkt General Hydroponics Nutrient Trio – zde je rozpis dodávání živin GH trio, který osobně používám.

 

 

Hledáte i další možnosti? Jedním z nejjednodušších (a nejlevnějších) vyživovacích systémů, který funguje naprosto úžasně, je ??? (GrowBloom).

???? se může používat v hlíně, vodě, coco coir či jakémkoliv jiném růstovém médiu. Produkt dodává při vyživování konopí úžasné výsledky. Na rozdíl od ostatních levných hnojiv netvoří soli a neucpává váš hydroponický systém. Používejte lahev s názvem „Grow“ během vegetativní fáze a lahev s názvem „Bloom“, jakmile vám rostlina začne kvést. Vše je popsáno na samotném produktu.

Stejně jako v případě všech vyživovacích systémů, musíte začít pomalu, jinak si své rostliny popálíte. Zjistěte si více o spálení rostlin díky hnojivům. Dávku dusíku (grow) zvedněte pouze v případě, že si všimnete, že se dolní listy rostliny barví do žluta (až na příklad, kdy se do žluta barví 2-4 týdny před sklizní, což je zcela přirozený proces)

Zjistěte si více o nutričních systémech vhodných pro konopí

Je moje kohoutková voda „dost dobrá“ na pěstování konopí?

Ještě před tím, než se dostaneme k pH si musíme něco říct o tvrdosti vody. Tvrdost vody znamená, kolik dalších „složek“ (minerálů či nečistot) je ve vodě obsaženo. Můžete kontaktovat vašeho lokálního dodavatele vody, či si PH otestovat z pohodlí domova. Pokud má vaše voda PH okolo 6 , neměli byste mít s pěstováním problém. Pokud si nejste jisti kvalitou vaší vody, můžete využívat čistou vodu či Reverse Osmosis (RO) vodu. Do vody lze přidat PH- nebo + záleží podle potřeby. Já osobně vždy pěstoval za pomoci kohoutkové vody (ve velkém městě v Kalifornii s PH okolo 6,5 což je vcelku dost) a nikdy jsem s tím neměl problém. Na některých místech je ale hodnota PH příliš vysoká či voda obsahuje nečistoty. Pokud v nějaké takové oblasti pěstujete, rozhodně používejte raději filtrovanou vodu.

 

Krok 4B: Pokračování o živinách: Důležitost pH půdy

Abyste předešli problémům s živinami, musíte udržovat stále pH půdy.

Nejjednodušší je otestovat pH vody předtím, než jí zalijete rostliny.

Existují typy růstových médií (například super hlína), kde si s pH nemusíte dělat starosti v případě, že nenarazíte na nějaký velký problém. V těchto zeminách je totiž obsažen dostatek bakterií, které udržují pH a živiny rostlinám přímo předají. Většina pěstitelů ovšem používá normální hlínu a tak si musí na pH dávat pozor tím, že jej neustále měří. Pokud nepěstujete v kompostované hlíně či super hlíně, MUSÍTE si pH testovat.

Někteří pěstitelé mohou mít štěstí a sklidit perfektní nadílku aniž by pH kdy otestovali. Většina pěstitelů, kteří pH netestují, si ale po nějaké době všimne známek nedostatku živin. Pokud je pH u kořenů moc vysoké či moc nízké, nebude moci rostlina přijímat správně živiny

I v případě, že se rostlině ve vegetativní fázi daří, jakmile začne rostlina kvést, stane se více „vybíravou“ a náchylnou na problémy. Mnoho pěstitelů mi píše, že se bez testování pH v pohodě dostali skrze vegetativní fázi, ale během doby, kdy rostlina kvetla, se museli potýkat s řadou problémů. Vždy testujte pH, vyplatí se to!

Vaše rostlina zkrátka nebude v prostředí se špatným pH schopna absorbovat živiny, i když jich může mít v okolním prostředí kolik chce. Kontrola pH je velice jednoduchá, rychlá a levná, jelikož jsou k testování pH určeny speciální pH testing kity. Výsledek (objemná sklizeň a zdravé rostliny) stojí za to.

Zemina: Udržujte 6.0 - 7.0 pH

Hydroponické pěstování: Udržujte 5.5 - 6.5 pH

Přesné pH není tak důležité, jelikož daleko důležitější je udržovat pH v zadaných hodnotách

Klikněte sem pro více informací o testování pH.

 

Krok 5: Vyhledejte si své preferované rostliny

Pro ty, kteří mají štěstí a znají nějaké pěstitele osobně, je shánění rostlinek hračka. Mnoho sdružení pěstitelů vám rádo dodá klony či semínka. Výhoda klonů, které pocházejí z důvěryhodného zdroje, je ta, že můžete věřit genetice rostliny.

Semínka nebo klony

Mnoho lidí ale žádné pěstitele nezná. Pro tyto začínající pěstitele je nejlepší volbou objednání si semínek online od nějakého pěstitele, či je získat ze semenné banky.

 

 

 

Step 6: Jak vyklíčit semena

(tento krok přeskočte pokud jste začali s klony)

Pokud již máte klon s kořeny (živou rostlinu), přeskočte tento krok a přesuňte se rovnou na Krok 7.

Existuje mnoho metod klíčení semen konopí.

Existuje spousty metod, klíčení všobecne vyžaduje velkou vlkost, tmu a ideální teplotu (okolo 25 stupni). Lze například vložit semínka mezi dva vlhké ubrousky, nebo molitanové žíňky (dejte pozor, některé žínky jsou napuštěné chemii, takže je nutné je vyvažit)

Nechte tedy klíčící plochu vlhkou (ale ne promočenou) a teplou. Výsledek by se měl objevit do několika dnů až do týdně.

Metoda papírového ubrousku:

Budete potřebovat...

 • Semínka konopí
 • 2 talíře
 • Papírové ubrousky
 • Vodu (nejlépe rozprašovač)
 • Místo kde vyklíčená semínka zasadit

 

Poznámka: Pokud se rostlinky „natahují“ nahoru, či rostou velice vysoko, pravděpodobně chtějí více světla. (po vyklíčení)

Krok 7: Vegetativní stádium – Pěstujte silné a velké rostliny

Jakmile se na vaší rostlině objeví první „klasické“ konopné listy, pak jste se oficiálně dostali do vegetativní fáze. 

Konopná rostlina se ve vegetativním stádiu neustále zvětšuje a při stádiu, kdy rostlina kvete, se v noci objevují první pupeny

Mladé rostlinky rostou nejrychleji když je teplota o něco vyšší než klasická pokojová, okolo 20-30°C. Pokud nebudete rostlinu přímo vařit či mrazit, pak by měla růst v širokém spektru teplot.

Jak často mám rostlinu zalévat?

V této fázi se vaše rostlina bude soustředit pouze na to, aby rostlina. Je to jako dítě před pubertou. Pupeny a květy zatím nejsou součástí slovníku rostliny.

Pokud rostlinu krmíte živinami, začněte s polovičním dávkováním, abyste rostlinu nepopálili. Jakmile rostlina začne opravdu rychle růst, začněte dávkovat z 3/4.

Plnou dávku živin dávejte rostlině jen tehdy, kdy ukazuje, že vyžaduje více živin (nižší lístky se barví do limetkové barvy či přímo do žluta, nebo dokonce opadávají – první známky nedostatku dusíku, nejčastější formy nedostatku živin.

V této fázi ještě neznáte pohlaví vaší rostliny. Počkat a proč mě pohlaví vůbec zajímá?

Světlo

 • Dodejte rostlinám 18-24 hodin světla denně ve vegetativní fázi při vnitřním pěstování
 • Pokud pěstujete venku, zkuste zajistit, aby se rostlině dostalo dostatek přímého a silného slunečního svitu mezi 10. a 16. hodinou. To, jak bude rostlina v této fázi růst ovlivňuje její velikost po zbytek života

Jak dokáži kontrolovat růst mé rostliny během vegetativní fáze?

Pokojoví pěstitelé – Kdy mám rostlinu přepnout z vegetativní fáze do fáze, kdy kvete? (buď pokud máte dostatečne zaplněný prostor, obecně se přepíná na květ po měsící)

Jak poznám, že vegetativní fáze končí? (Pokud máte dostatečne zaplněný prostor. V tu dobu je nutné rostliny přepnout na květ, jinak se může stát že přerostou vaše kapacity)

Co mám dělat pokud narazím na problémy?  (Nejlepší metodou objasnění problému při pěstování je (pokud nemáte za přítele zkušeného growera) internet.)

 

Krok 8: Rostlina kvete

Během tohoto stádia růstu rostliny se začnou objevovat palice a rostlina v tomto stádiu zůstane až do sklizně.

Budete potřebovat...

 • Osvětlovat rostlinu v poměru 12 hodin světla na 12 hodin tmy
 • Identifikovat pohlaví rostliny (i pokud máte fem. rostliny, vždy si dávejte pozor!)
 • Zbavit se všech samčích rostlin

Dostáváme se k té zajímavější fázi.

Většina odrůd konopí se do této fáze dostane tehdy, kdy má alespoň 12 hodin ničím nerušené tmy denně.

Světlo

 • Vnitřní prostory – musíte změnit dobu osvětlení. Rostlina potřebuje 12 hodin světla a 12 hodin tmy denně. 
 • Venkovní prostory – vaše rostlina začne kvést přirozeně tehdy, kdy se začnou dny zkracovat. Většinou několik měsíců před začátkem zimy. Když rostlina kvete, přejde si přes svoji vlastní verzi „puberty“ a ukáže, zdali se jedná o samčí či samičí rostlinu.

 

Naneštěstí se u klasických semínek setkáme se situací, kdy je polovina rostlin samčí a polovina samičí. Proto se většina pěstovatelů raději přiklání k metodě nákupu klonů či semínek samičích rostlin, nebo fem. semen.

Při pěstování kanabisu se snažíme pěstovat pouze samičí rostliny, jelikož pouze ty dokáží dělat paličky. Týden či dva týdny poté, co začnete používat metodu osvětlení 12-12 jde zjistit, zdali je vaše rostlina samičí nebo samčí.

 

Samičí rostliny se vyznačují tím, že na horní straně jejich větví rostou bílé chloupky. A to je dobře! Jelikož se zde objeví paličky, které si můžeme později vychutnat

Na samčích rostlinách se začnou objevovat váčky s pylem bez jakýchkoliv bílých vlásků. Naneštěstí se u většiny samčích rostlin neobjeví psychoaktivní vlastnosti, jako je tomu u jejich samičích obdob. Samčí rostliny dále dokáží opylovat vaše samičí rostliny a způsobit to, že se na nich objeví méně paliček a více semen.

Poznámka: Při pátrání po pohlaví hledáte specificky bílé vlásky, ne ty zelené, které jsou na rostlině již od prvotních stádií růstu.

Zjistěte si více: Je má rostlina samčí či samičí?

Super, takže jste se zbavili samčích rostlin. Vaše samičí rostliny začnou produkovat ještě více bílých chloupků, načež se začnou formovat paličky.

Woohoo!

V této fázi se vyplatí držet teplotu o něco níže (18-26°C). Výsledkem budou paličky té nejlepší barvy, nejvhodnějším obsahem trichomů a té nejlepší vůně.

 

Musíte si během fáze, kdy vaše rostlina kvete, dávat velký pozor na to, aby se rostlině dostalo všeho, co potřebuje. Rostlina teď spotřebovává všechnu energii na tvorbu květů a paliček.

Co určuje objem sklizně? (v první řadě genetika až pak vše ostatní)

Proplachování rostlin před sklizní (7-10 dní, kvůli lepší chuti) Doporučujeme proplachování čistou vodou s enzimy

 

 

Krok 9: Sklizeň

Kdy konopí sklízet? Je připravené na sběr?

 • Počkejte, dokud se na rostlině přestanou objevovat nové bílé chloupky. Touto dobou bude již rostlina charakteristicky vonět.
 • Počkejte, dokud alespoň 40% chloupků nezmění barvu (na tmavší). Začíná období, kdy budou mít sklizené paličky ten nejlepší účinek.
 • Sklízejte až se 50-70% vlásků ztmaví pro nejvyšší obsah THC
 • Harvest when 80-90% of the hairs have darkened for more a couchlock, anti-anxiety effect (some of the THC has turned into the more relaxing CBN)

The hardest part of growing cannabis for many new growers is waiting for the right time to harvest.

Existují specifické metody sklízení konopí, které jsou velice přesné – například používání trichomů pro určení optimální doby sklizně.

Zjistěte si, kdy sklízet konopí (se spoustou obrázků a vysvětlivek)

Často se mě lidé ptají na to, jak sklízet konopí

Vezměte si nůžky a rozstříhejte květinu konopí tak, aby vám to vyhovovalo... to je vše! ( Řeči typu, musíš to vytrhnout s kořenem a pověsit vzhůru nohama jsou kraviny!!)

 

Krok 10: Vysušte vaše paličky

Poté, co jste sklidili, omyli a osušili svoji nadílku, nechte je vysušit v tmavé, chladné místnosti s dostatečnou ventilací.

Pokud paličky pomaličku vysušíte, získáte ty nejlepší výsledky. Nemakali jste přece tak tvrdě jen proto, abyste o svoji sklizeň přišli!

Poté, co vaše paličky vyschnou, je na čase je ošetřit. Sežeňte si hodně zavařovaček a každou z nich do ¾ naplňte konopím. První 2 týdny ošetřování otevírejte tyto zavařovačky jednou denně na několik sekund, aby se paličkám dostalo čerstvého vzduchu a aby se zbavily vlhkosti. Pokud jsou paličky pocitově mokré, nechte zavařovačky otevřené a počkejte, dokud neuschnou. Mohou vám zplesnivět!

Poté, co se konopí ošetřovalo po dobu dvou týdnů, můžete začít otevírat víka jednou za týden. Někteří ošetřují své paličky dva týdny, jiní měsíc. Jelikož budete zavařovačky pravidelně otevírat, můžete si vždy vzít pár paliček „na zkoušku“ a zjistit, zdali jsou již optimálně vysušené, či ne. Osobně si myslím, že optimální je v tomto případě čekat alespoň měsíc.

Více než šest měsíců je zbytečně dlouho a riskujete, že se THC změní v CBN.

 

A to je vše! 10 jednoduchých kroků, které vám zajistí ten nejlepší sběr!